FANDOM


Wikipedia-icon.png Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

I-assassins-creed-brotherhood-uplay
Assassin's Creed: Brotherhood
Gra
Brotherhood
Artykuł nie posiada grafik? Dodaj je!
Dane
 • Producent
 • Premiera w USA
 • 16 Listopada 2010
 • Premiera w Europie
 • 19 Listopada 2010
 • Premiera w Polsce
 • 19 Listopada 2010
 • Gatunek
Informacje
 • Tryb gry
 • Platforma
 • [[PC

Playstation 3 Xbox 360 PlayStation 4 Xbox One|PC Playstation 3 Xbox 360 PlayStation 4

Xbox One]]
 • Wymagania wiekowe
 • 18+
Seria
 • Poprzednia część
 • Następna część
Ułamek rozgrywki-1491795701

Ułamek rozgrywki

Assassin’s Creed: Brotherhood – przygodowa gra akcji wyprodukowana i wydana w 2010 roku przez Ubisoft. Jest to trzecia część serii gier Assassin’s Creed. Gra jest bezpośrednią kontynuacją drugiej części serii, nie należy jednak jej mylić z Assassin’s Creed III, której akcja jest osadzona w nowym przedziale czasowym, wraz z nowym bohaterem. Gracz ponownie wciela się w postać Ezia Auditorego da Firenze. W Brotherhood wprowadzono tryb dla wielu osób[4]. Premiera komputerowej wersji gry odbyła się 17 marca 2011[1].

Bezpośrednia kontynuacja gry, Assassin’s Creed: Revelations, została wydana 15 listopada 2011 roku na konsole, a na PC 2 grudnia 2011 r.

Fabuła Edytuj

Gra rozpoczyna się zaraz po wydarzeniach z drugiej części serii. Ezio wraca do Monteriggioni, jednak zaraz potem willa zostaje zaatakowana i zniszczona przez Cezara Borgię. Zmuszony do ucieczki, Ezio wybiera się do Rzymu, aby stworzyć od podstaw zakon asasynów i z jego pomocą ostatecznie rozprawić się z templariuszami[1].

Rozgrywka Edytuj

Rozgrywka w Brotherhood jest podobna do sposobu gry znanej z poprzednich części serii, jednak w nowej części twórcy wprowadzili wiele ulepszeń i zmian. Akcja gry dzieje się w XVI-wiecznym Rzymie, czyli głównej siedzibie wrogów asasynów – templariuszy. W przeciwieństwie do poprzednich części serii, otwarty świat gry jest ograniczony do jednego miasta – Rzymu, ale jego obszar jest aż trzy raz większy niż Florencja z Assassin’s Creed 2. Ponadto Brotherhood zawiera szereg liniowych misji, które przenoszą gracza na tereny inne niż Rzym. Podczas zabawy spotkamy postaci znane z poprzedniej części gry, takie jak Leonardo Da Vinci, Niccolò Machiavelli czy Caterina Sforza. Naszym głównym celem jest Cezar Borgia. Kampania dla jednego gracza trwa około 15 godzin. Jedną z ważniejszych nowości jest wprowadzenie systemu zarządzania bractwem asasynów i korzystania z ich pomocy podczas misji. Od momentu uzyskania pierwszych rekrutów Ezio może wezwać asasynów do pomocy w prawie każdej chwili gry[4]. Ulepszeniu uległ także ekwipunek Ezio – podczas wykonywania misji gracze mogą użyć kuszy, zatrutej strzałki, a nawet spadochronu. Asasyn w specjalnych misjach maszyn wojennych Leonarda kieruje ponadto różnymi machinami, jak np. czołgiem i ulepszoną machiną latającą.

Tryb wieloosobowy Edytuj

Brotherhood to pierwsza część głównej serii, która posiada tryb wieloosobowy. Gracze wcielają się w agentów korporacji Abstergo, którzy wykorzystują maszyny Animus, biorąc udział w eksperymencie zmierzającym do poznania tajników kunsztu asasynów[8].

W grach może wziąć udział od 6-8 graczy. Mapy w tym trybie to miejsca znane z Assassin’s Creed II, z trybu jednoosobowego Brotherhood oraz zupełnie nowe tereny, jak np. San Donato, Castel Gandolfo, Siena. Ubisoft opracował kilka typów gry, w tym deathmatch, tryby drużynowe oraz kooperacyjne.

W grze wieloosobowej zastosowanie mają mechanizmy rozgrywki znane z trybu jednoosobowego. W podstawowym założeniu każdy gracz musi zabić konkretną osobę, a jednocześnie uważać, by samemu nie stać się ofiarą zabójcy. W znalezieniu naszego celu pomaga radar umieszczony na ekranie. Po pomyślnym wykonaniu zadania otrzymujemy kolejny kontrakt. Jeśli cel wykryje zabójcę, uaktywnia się tryb pościgu. Cel rozpoczyna wtedy ucieczkę i może korzystać z wielu pomocy, jak np. zamykających się bram czy stogów siana, w których można się ukryć. Pomyślna ucieczka powoduje stratę kontraktu przez zabójcę. Liczba zabójców zwiększa się po pewnym czasie zabawy – gracz będzie musiał uważać na kilku ścigających go zabójców, a jednocześnie uważać, aby inny rywal nie uśmiercił jego celu. Dodatkowo gra jest trudniejsza z tego względu, że modele postaci graczy są powielone. Zabicie osoby niewinnej powoduje anulowanie kontraktu.

Dodatkową warstwą trybu sieciowego jest system rozwoju postaci oraz specjalne umiejętności: aktywne zdolności (abilities: przykładowo sprint czy czasowe przebranie) oraz pasywne korzyści (perks) i premie za serie (streaks)[8].

Gra nalicza punkty w zależności od rodzaju i stylu zabójstwa. Przykładowo, gracz dostanie więcej punktów za dyskretne zabójstwo połączone z ruchem akrobatycznym. Zwycięzcą jest osoba, które otrzyma najwięcej punktów podczas meczu lub drużyna, która osiągnie najlepszy wynik.

Assassin's Creed: Project Legacy Edytuj

Assassin’s Creed: Project Legacy jest grą, którą Ubisoft opublikował 1 października 2010 roku w serwisie Facebook, a dzięki której gracze mogą odblokowywać dodatki w Assassin’s Creed: Brotherhood m.in. dodatkowe doświadczenie i przedmioty. Podobnie działa to w drugą stronę; grając w Brotherhood można odblokować 25 bonusowych misji do przeglądarkowej produkcji z Facebooka[10].

Zawartość do pobrania Edytuj

 • Spisek Kopernika – pierwszy dodatek DLC wprowadzający postać Mikołaja Kopernika do gry. Darmowy dodatek ukazał się 18 listopada 2010 roku na PlayStation 3[11]. Dodatek zawiera pakiet misji. Mikołaj Kopernik prowadzi badania kosmosu, które nie podobają się Watykanowi, zwłaszcza rodzinie Borgia, dlatego zostaje na niego podpisany wyrok śmierci. Ezio postanawia pomóc przeżyć jemu i wielu innym naukowcom. Dodatkowym powodem, dla którego Borgiowie chcą się go pozbyć jest również fakt, że Kopernik w grze należał do stowarzyszenia templariuszy i postanowił z niego odejść, kiedy ci zażądali od niego ukrywania efektów jego badań.
 • Animus Project Update 1.0 – drugi darmowy dodatek DLC dla gry sieciowej, który wprowadza nowy tryb rozgrywki – Advanced Alliance, oraz nowa mapę Mont Saint-Michel. Jego premiera odbyła się 15 grudnia 2010 roku zarówno na PlayStation 3 i Xbox 360.
 • Animus Project Update 2.0 – trzeci darmowy dodatek DLC oferujący nowy tryb rozgrywki przez sieć – Chest Capture, nową mapę osadzoną w toskańskim mieście Pienza, oraz funkcję Templar Score zawierającą ranking najlepszych graczy. Jego premiera odbyła się 19 stycznia 2011 roku[12].
 • Porwanie Da Vinciego – czwarty dodatek DLC, którego premiera odbyła się 9 marca 2011 roku. W trybie dla pojedynczego gracza dodatek wprowadza szereg misji, których celem jest podążanie za sektą hermetystów w celu odnalezienia porwanego Leonarda Da Vinci. Natomiast do rozgrywki wieloosobowej cztery nowe postacie, dwa tryby rozgrywki i jeden dodatkowy obszar. Pakiet zawiera też postaci i mapy, które wcześniej dostępne były tylko w edycji limitowanej gry (tylko konsole)[13].

Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.