FANDOM


Wikipedia-icon.png Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

Assassinscreedps3revelations
Assassin's Creed: Revelations
Gra
Revelations
Artykuł nie posiada grafik? Dodaj je!
Dane
 • Producent
 • Premiera w USA
 • 15 Listopada 2011
 • Premiera w Europie
 • 15 Listopada 2011
 • Premiera w Polsce
 • 15 Listopada 2011
 • Gatunek


Informacje
 • Platforma
 • [[PC

PS3|PC

PS3]]
 • Wymagania wiekowe
 • 18+
Seria
 • Poprzednia część
 • Następna część
Assassin’s Creed: Revelations – przygodowa gra akcji stworzona przez Ubisoft i będąca zwieńczeniem trylogii o Ezio Auditore da Firenze. Pozycja ukazała się na konsole PlayStation 3 i Xbox 360 15 listopada, natomiast na Microsoft Windows gra ukazała się 1 grudnia 2011 roku[1]. Jest to czwarta gra z głównej serii Assassin’s Creed.

Akcja Revelations toczy się w trzech odległych ramach czasowych, które połączone są ze sobą poprzez trójkę głównych bohaterów powiązanych więzami krwi: Desmondem, Ezio oraz Altaïrem. W głównym wątku fabularnym w 2012 roku gracz ponownie wciela się w Desmonda, który jest uwięziony w swojej podświadomości po wystąpieniu szoku, jaki przeżył pod koniec wydarzeń przedstawionych w Assassin’s Creed: Brotherhood. W wątku historycznym kieruje Ezio, który przybywa do Konstantynopola w XVI wieku, aby walczyć z narastającymi w regionie siłami templariuszy. Ezio ponownie wykorzysta w walce siły swojego bractwa, skorzysta z ulepszeń swojego ekwipunku oraz pozna zupełnie nowych sprzymierzeńców. Użyje też artefaktów, które pozwolą mu przeżyć wspomnienia Altaïra i posłużą do odkrycia sekretu twierdzy w Masjafie. W tych sekwencjach gracz będzie mógł ponownie wcielić się w bohatera pierwszej części Assassin’s Creed[13].

Fabuła Edytuj

Fabuła gry opiera się na podróży 50-letniego Ezio, który podąża śladami swojego przodka Altaïra. Na początku gry wyrusza on do Masjafu, który został przejęty przez templariuszy. Ezio dowiaduje się o bibliotece ukrytej przez Altaïra w podziemiach zamku i postanawia znaleźć ukryte klucze, aby otworzyć bibliotekę, nim uda się to templariuszom[13].

ACR ezio render

Ezio

Ezio trafia do Konstantynopola, czyli serca imperium ottomańskiego, gdzie rosnąca armia templariuszy grozi destabilizacją regionu. Miasto zostało podzielone na pięć głównych dystryktów: Constantine, Beyazid, Topkapi, Imperial oraz Galata. Ezio w czasie swoich wojaży odwiedzi także Kapadocję, która jest siedzibą templariuszy[14].

Gracz spotka na swojej drodze nowe postaci, z których wiele nazwisk znanych jest z kart historii. Są to m.in. Sulejman Wspaniały, Bajazyd II, Şehzade Ahmed, Manuel Paleolog. Jedną z postaci fikcyjnych jest Sofia Sartor, właścicielka księgarni w Konstantynopolu. Inspiracją dla stworzenia tej postaci był obraz Albrechta Dürera Portret młodej Wenecjanki. Sofia i Ezio zbliżą się do siebie, jednak Ezio czuje opory przed miłością i boi się wyjawić Sofii prawdę o sobie. Kolejną postacią jest Yusuf Tazim, mistrz asasynów kierujący bractwem w Konstantynopolu[13].

Assassins creed revelations-6

Altir

W czasach współczesnych gracz wciela się w Desmonda, który zapadł w śpiączkę. Po zakończeniu Brotherhood bohater został ponownie podłączony do Animusa. Desmond próbuje odzyskać swoją świadomość, co prowadzi do odkrycia tylnych drzwi urządzenia, które pozwalają na manipulowanie wspomnieniami, a także umożliwiają przeżywanie własnych wspomnień. Gracz kieruje Desmondem w abstrakcyjnych poziomach złożonych z łamigłówek, które są skonstruowane z jego własnych przeżyć[13].

Rozgrywka Edytuj

Sposób gry jest kontynuacją rozwiązań sprawdzonych w poprzednich częściach serii. Gracz kieruje asasynem w otwartym świecie, wykonując kolejne misje, które są powiązane fabularnie oraz dowolnie eksplorując wirtualny świat. W rozgrywce skupiono się głównie na walce, wspinaczce, freerunningu, skradaniu się, oraz pielęgnowaniu punktów taktycznych.

Ubisoft wprowadził do rozgrywki szereg zmian i ulepszeń. Znaczącą nowością jest modyfikacja ukrytego ostrza – specjalny hak, który znajdzie zastosowanie w walce oraz podczas przemieszczania się w mieście. Przy jego użyciu Ezio może korzystać z udogodnień jakie niesie ze sobą trawers linowy, potocznie zwany tyrolką, a podczas walki może przyciągać do siebie przeciwników. Hak znajdzie zastosowanie przy innych ruchach akrobatycznych w trakcie starć oraz przy wspinaczce, co ułatwia poruszanie się po mieście. Ulepszony zostanie także wzrok orła – zmysł orła pomoże graczom uzyskać przewagę taktyczną, dzięki umiejętnościom przewidywania ruchów ofiar. Nowością jest system tworzenia bomb. W grze znajduje się 300 różnych rodzajów ładunków wybuchowych o różnych efektach i sile – przykładowo będzie to oślepienie, zasłona dymna czy rozrzucenie kolczatek, które spowolnią strażników[13][14].

Ezio może powoływać do życia kryjówki asasynów rozrzucone po dzielnicach Konstantynopola w podobny sposób, w jaki zawłaszczał on wieże Borgiów w Asssassin’s Creed: Brotherhood. Nowością jest mini-gra, w stylu tower defense, polegająca na obronie kryjówki przed falami templariuszy. Charakter misji pobocznych uległ radykalnym zmianom, są bardziej zróżnicowane i wymagające.

Tryb wieloosobowy Edytuj

W grze zawarty jest tryb rozgrywki wieloosobowej podobny do tego, który można ujrzeć w Assassin’s Creed: Brotherhood. W Assassin’s Creed: Revelations' został wzbogacony o dodatkowe funkcje, nowe mapy i postacie. Tryb jest powiązany z fabułą serii – zdobywanie nowych poziomów podczas gry w sieci oznacza podnoszenie rangi agenta Abstergo, dzięki czemu uzyskujemy więcej informacji o firmie templariuszy. Gracze mogą znaczniej wpływać na wygląd postaci. Wprowadzone zostały także system playlist, który ma usprawnić wyszukiwanie gry oraz dostosowanie jej do wymogów graczy oraz urządzenie do tworzenia gildii i unikatowych sztandarów[15]. Mapy trybu wieloosobowego są zlokalizowane na greckiej wyspie Rodos[16].

Produkcja gry Edytuj

Gra została wyprodukowana przez studio Ubisoft Montreal, wspomagane przez kilka mniejszych studiów działających wewnątrz wydawcy – Ubisoftu. Gra została wydana na tym samym silniku co poprzednie części gry, czyli Anvil. W Revelations Ubisoft użył nowej technologii przechwytywania ruchów twarzy Mocam, która łączy tradycyjną animację z motion capture w sposób podobny do technologii używanej w L.A. Noire[13].

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.