FANDOM


CD Projekt SA (początkowo Optimus SA) – polska spółka akcyjna, producent gier komputerowych. Optimus SA został przejęty przez CD Projekt Investment. Po przejęciu firma skoncentrowała się prawie wyłącznie na produkcji, lokalizacji i dystrybucji gier komputerowych[1][2][3].

Główną działalnością firmy jest produkcja gier komputerowych, oraz poprzez spółki zależne, cyfrowa dystrybucja programów i filmów innych twórców. Studio deweloperskie CD Projekt RED jest od października 2011 roku prawnie częścią spółki.

Historia Edytuj

Spółka Optimus SA zmieniła dwukrotnie swoją nazwę i za każdym razem przejmowała ją od innej, zależnej od siebie firmy. 25 lipca 2011 roku spółka przyjęła nazwę CD Projekt RED SA, którą odziedziczyła od posiadanej przez siebie spółki CD Projekt RED Sp. z o.o. Oba podmioty dzieliły jedną nazwę do października 2011 roku, kiedy to spółka-matka połączyła się ze spółką-córką poprzez przeniesienie majątku. We wrześniu 2012 roku spółka CD Projekt Sp. z o.o., również zależna od CD Projekt RED SA zmieniła swoją nazwę na cdp.pl Sp. z o.o. W listopadzie tego samego roku, CD Projekt RED SA zmienił nazwę na CD Projekt SA, co miało ułatwić identyfikację grupy kapitałowej. Nazwa CD Projekt RED przetrwała i odnosi się do studia deweloperskiego, będącego formalnie częścią spółki.

Optimus SA (1988–2011) Edytuj

Optimus SA logo

Logo Optimus SA

Przedsiębiorstwo powstało w 1988 roku, jako prywatna firma Romana Kluski. Od 1994 r. Optimus był notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 28 sierpnia 2006 Komisja Papierów Wartościowych i Giełd podjęła decyzję o wycofaniu spółki z GPW. Powodem było niewłaściwie wykonywanie obowiązków informacyjnych przez spółkę. Decyzja nie weszła jednak w życie i Optimus pozostał na giełdzie.

Na początku 2006 r. główna siedziba Optimus SA przeniesiona została z Nowego Sącza do Warszawy, a montaż komputerów na zasadzie outsourcingu do zakładu ABC Data. W tym samym roku firma złożyła również pozew o odszkodowanie w wysokości 35 mln zł za niezgodne z prawem decyzje organów skarbowych z 2002 roku, które według Optimusa doprowadziły do utraty renomy przez firmę, straty 27 mln zł oraz bezpośrednie koszty postępowania skarbowego w wysokości 8 mln zł.

31 października 2007 członkowie zarządu Optimusa, Piotr Lewandowski i Michał Lorenc, zostali zatrzymani przez Centralne Biuro Śledcze w sprawie kontrowersyjnego podwyższenia kapitału w spółce. 16 kwietnia 2008 Lewandowski został ponownie zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne pod zarzutem wyprowadzania pieniędzy ze spółki[4].

22 stycznia 2008 roku spółka złożyła do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, jednak został on wycofany po przeprowadzeniu publicznej emisji akcji, z której część wpływów (13,5 mln zł) została przeznaczona na pokrycie zobowiązań. Kolejny wniosek o upadłość został zgłoszony przez firmę Zatra, jednak sądy obu instancji oddaliły go[5].

Optimus jest twórcą największego polskiego portalu internetowego – Onet.pl. Po sprzedaży udziałów w firmie przez jej założyciela Romana Kluskę portal internetowy został przekazany do spółki-córki Onet.pl SA, która następnie została przejęta przez grupę ITI, a w 2012 roku trafiła w ręce grupy Axel Springer Polska. Nazwa Onet.pl pochodzi od słowa OptimusNET.

Dawne spółki zależne Edytuj

Spółka Optimus SA zajmowała się głównie produkcją komputerów, ale poprzez swoje spółki zależne obecna była także na rynku produkcji i dystrybucji gier i programów komputerowych, czy w rozwijającym się wówczas rynku portali internetowych.

Optimus Nexus Edytuj

Spółka Optimus Nexus Sp. z o.o. zajmowała się produkcją gier komputerowych i programów edukacyjnych. Ważniejsze produkcje spółki to: Encyklopedia kosmosu, Encyklopedia zwierząt – ssaki, Encyklopedia świata – Ameryka Południowa, Encyklopedia świata – Ameryka Północna, Lasy Podpoduszańskie, Sekrety Króla, Tuguli – Wieże Aniołow, Pył, Moje pierwsze ABC, Moje pierwsze zabawy matematyczne 123, Orient – Praktyczny przewodnik po Azji, Tomek i Oskar, Moje pierwsze zabawy z ortografią, Perełki Europy Środkowej, czy Blitzkrieg – Historia II wojny światowej.

Spółka została wykreślona z rejestru przedsiębiorców 5 listopada 2001 roku[6].

Optimus Pascal Edytuj

Spółka Optimus Pascal SA (początkowo Optimus Pascal Multimedia SA) była dystrybutorem programów edukacyjnych wyprodukowanych zarówno przez Optimus Nexus, jak i brytyjskiego Dorling Kindersley. Główne zlokalizowane produkcje to: Encyklopedia przyrody, Encyklopedia wszechświata i Historia świata. W kolejnych latach działalności spółka zajmowała się rozwojem portalu internetowego Onet.

Ostatecznie spółka została przekształcona w Grupę Onet SA.

Optikom-Bis Edytuj

Spółka Optikom-Bis Sp. z o.o. powstała w 1989 jako KPHU "BIS" Sp. z o.o., podmiot początkowo niepowiązany kapitałowo z Optimusem. Jednak współpraca obu firm na gruncie handlowym zaowocowała przejęciem spółki w 1993 roku i zmianą nazwy na Optimus BIS Sp. z o.o. Zajmowała się instalacją kas fiskalnych, projektowaniem instalacji sieci komputerowych, produkcją oprogramowania, serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym sprzętu komputerowego i jego dostawą. Była również dystrybutorem gier komputerowych. W 2002 roku Optimus BIS zmienił nazwę na Optikom-Bis Sp. z o.o. i pod tą nazwą działa do dziś, obecnie na polu obsługi informatycznej przedsiębiorstw. Spółka nie ma już związków kapitałowych z dawnym Optimusem.

Optimus IC Edytuj

Optimus IC SA był producentem kas fiskalnych. W roku 2005 spółka ta zmieniła swoją nazwę na Novitus SA i zadebiutowała na GPW, a w kolejnym stała sie własnością przedsiębiorstwa Comp SA. Ostatecznie, w 2011 roku w wyniku fuzji z nim, Novitus funkcjonuje jedynie jako jego oddział i marka usług.

OPTIbox Edytuj

Spółka OPTIbox sp. z o.o. rozpoczęła działalność w lipcu 2004 roku. Zajmowała się sprzedażą sprzętu elektronicznego. Jej partnerami były takie przedsiębiorstwa jak Intel, Microsoft, Epson i Logitech[7].

OPTeam Edytuj

OPTeam SA (wcześniej Optimus Comfort) jest przedsiębiorstwem produkującym systemy oparte na kartach elektronicznych. Nie posiada obecnie związków kapitałowych z dawną spółką-matką.

Optimus Enterprise Edytuj

Spółka powstała w 2001 roku po przejęciu przez Optimusa spółki TCH Systems. Obszar jej działalności obejmował wdrażanie systemów ERP. Zarząd przedsiębiorstwa złożył wniosek o jego upadłość 19 sierpnia 2003 roku[8].

Optimus Consulting Edytuj

Optimus Consulting to spółka, która do początku 2002 roku nosiła nazwę TCH Consulting nim została przejęta przez Optimus SA.

CD Projekt Investment Edytuj
Cdp.pl former logo

Dawne logo CD Projektu

CD Projekt Investment to aktualnie nieistniejąca spółka holdingowa w grupie kapitałowej CD Projekt. Prowadziła działalność w zakresie dystrybucji, lokalizacji i produkcji gier komputerowych, zajmowała się dystrybucją filmów.

Spółka wydzielona została z firmy CD Projekt Sp. z o.o. w 2008 roku jako podmiot zarządzający. W marcu 2010 roku ujawniono plany jej połączenia z polską firmą komputerową Optimus[9]. W październiku 2010 spółkę opuścili jej twórcy – Marcin Iwiński i Michał Kiciński[10]. Formalne przejęcie CD Projekt Investment przez Optimusa nastąpiło 3 stycznia 2011 roku[11]. 25 stycznia 2011 nastąpiła zmiana właściciela spółki CD Projekt w rejestrze sądowym, CD Projekt Investment zastąpiony został przez Optimus[12]. W marcu 2011 do firmy powrócił Michał Kiciński[13]. 24 lutego 2011 spółka została wykreślona z rejestru przedsiębiorców. Funkcje zarządcze w holdingu stanowi obecnie spółka CD Projekt SA.

CDI posiadał udziały w firmach Porting House (studiu zajmującym się tłumaczeniem i lokalizacją gier komputerowych) oraz Gram.pl (portalu internetowym).

CD Projekt RED SA (2011–2012) Edytuj

W marcu 2010 roku ujawniono plany połączenia Optimusa z firmą CD Projekt Investment, właścicielem dystrybutora gier komputerowych CD Projekt[9]. Powodem była chęć szybkiego wejścia silniejszego finansowo CD Projekt Investment na giełdę papierów wartościowych. Od tego czasu działalność spółki skoncentrowała się niemal wyłącznie na produkcji, dystrybucji i lokalizacji gier komputerowych[3]. Formalne przejęcie CD Projekt Investment przez Optimusa nastąpiło 3 stycznia 2011 roku[11].

Według skonsolidowanego raportu finansowego za pierwszy kwartał 2011 Optimus S.A był właścicielem następujących spółek: CD Projekt Sp. z o.o. (dystrybucja i lokalizowanie gier komputerowych), CD Projekt RED Sp. z o.o. (produkcja własnych gier komputerowych), Porting House Sp. z o.o. (tłumaczenie i lokalizacja gier oraz przenoszenie gier na różne platformy cyfrowe), GOG Ltd. (cyfrowa dystrybucja gier komputerowych przez internet i sieci komórkowe), Optibox Sp. z o.o. i Metropolis Software Sp. z o.o., przy czym ostatnie dwie z tych spółek znajdują się w stanie likwidacji[1].

Według tego samego raportu 43,76% akcji Optimus SA należał do porozumienia osób fizycznych, w skład którego wchodzą Michał Kiciński (17.23%), Marcin Iwiński (16.76%), Piotr Nielubowicz (6,45%) i Adam Kiciński (3,32%), 9,48% akcji należy do PKO TFI SA, a pozostałe 46,76% jest rozproszone wśród drobnych akcjonariuszy z których żaden nie ma więcej niż 5% akcji[1].

25 lipca 2011 roku nastąpiła formalna zmiana nazwy spółki z Optimus Spółka Akcyjna na CD Projekt RED Spółka Akcyjna[14]. W listopadzie następnego roku spółka przyjęła nazwę CD Projekt Spółka Akcyjna[15].

Przejęcie Optimusa i uczynienie go główną spółką grupy kapitałowej dało holdingowi istotną korzyść. Dzięki przejęciu CD Projekt Sp. z o.o. i CD Projekt RED Sp. z o.o. przez Optimusa i jego połączeniu z CD Projekt Investment grupa spółek mogła wejść na giełdę dużo łatwiej niż w przypadku przekształcania tej ostatniej w spółkę akcyjną i jej przygotowania do debiutu na parkiecie w tradycyjny sposób.

Sprzedaż marki Optimus (2013) Edytuj

We wrześniu 2013 roku CD Projekt SA sprzedał markę Optimus spółce AB SA. W rezultacie powstała zależna od niej spółka Optimus sp. z o.o., która, podobnie jak wszystkie kiedykolwiek związane z marką podmioty gospodarcze, świadczy usługi z zakresu informatyki[16].

Logo spółki Edytuj

Logo spółki CD Projekt SA różni się od dawnego logo spółki cdp.pl barwą. Logo obecnie noszącej tę nazwę spółki jest czerwone, podczas gdy logotyp pierwotnej spółki CD Projekt miał kolor niebieski.

Przypisy Edytuj

 1. 1,0 1,1 1,2 Szablon:Cytuj stronę
 2. Szablon:Cytuj stronę
 3. 3,0 3,1 Szablon:Cytuj stronę
 4. Szablon:Cytuj stronę
 5. Szablon:Cytuj stronę
 6. KRS: Optimus Nexus Sp. z o.o.
 7. Sprawozdanie z działalności Grupy OPTIMUS S.A. za rok 2008
 8. Koniec Optimus Enterprise
 9. 9,0 9,1 Szablon:Cytuj stronę
 10. Szablon:Cytuj stronę
 11. 11,0 11,1 Szablon:Cytuj stronę
 12. Szablon:Cytuj stronę
 13. Szablon:Cytuj stronę
 14. Szablon:Cytuj stronę
 15. Cezary Iwański wzmocnił Radę Nadzorczą CD Projekt RED jako członek niezależny
 16. Media2: Kultowa marka Optimus wraca na rynek

Źródło Edytuj

Wikipedia-icon.png Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.