FANDOM


Wikipedia-icon.png Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.

Zobacz oryginalny artykuł i autorów.

Fallout Brotherhood of Steel-0
Fallout: Brotherhood of Steel
Gra
Artykuł nie posiada grafik? Dodaj je!
Dane
 • Producent
 • Premiera w USA
 • 14 Stycznia 2004
 • Gatunek


Informacje
 • Platforma
 • [[Playstation 2

Xbox|Playstation 2

Xbox]]
Seria
 • Poprzednia część
 • Następna część
Fallout: Brotherhood of Steel (w skrócie Brotherhood of Steel, FO:BoS, lub BoS) - gra akcji wydana 13 stycznia 2004 przez Interplay na konsole Xbox i PlayStation 2. BoS to czwarta gra, której akcja rozgrywa się w świecie Fallout i pierwsza zrobiona na konsole.

Fabuła Edytuj

Akcja gry dzieje się w Teksasie w 2208 roku. Gracz otrzymuję kontrolę nad oddziałem Teksańskiego Bractwa Stali i bierze udział w wielu akcjach przeciwko supermutantom. Gra dzieli się na trzy rozdziały. Fabuła początkowo na pozór banalna wraz z kolejnymi postępami w grze ukazuje swoje prawdziwe oblicze.

W grze występują postacie znane z poprzednich części (min. Przybysz z Krypty, Rhombus oraz Harold), dlatego sama gra nie jest uznawana przez kanon Fallouta.

Rozdział pierwszy Edytuj

Kilku członków Bractwa zaginęło w trakcie misji w Carbon. Grupa nowicjuszy miała za zadanie odnaleźć grupę paladynów. Na miejscu napotkali grupę uzbrojonych bandytów, których pokonali po bójce w lokalnym barze. Wdzięczny barman kieruje ich do burmistrza miasta w którym panuje teraz bezprawie.

Burmistrz ma spore kłopoty nad odzyskaniem kontroli nad miastem i przywróceniem w nim porządku. Niestety, burmistrz nie chce od razu zdradzić miejsca w którym znajdują się paladyni. Chce aby gracz oczyścił pobliskie magazyny z radskorpionów.

Nowicjusze mogą zbierać ogony radskorpionów oraz inne przedmioty, które znajdą w magazynie. Można je później odsprzedać za niezłą cenę. Po zabiciu radskorpionów oddział wraca do burmistrza. Jak się okazuje nie jest on jednym z tych bohaterów niezależnych, którzy stoją całymi dniami w jednym miejscu. Okazuje się że burmistrz ma przy sobie sporo ładunków wybuchowych oraz że sprzedał miasto bandytom. Między nim a graczem dochodzi do pojedynku podczas którego ginie.

Zamach przeprowadzili bandyci, którzy terroryzują obecnie miasto. Wielu mieszkańców miasta uciekło a ci, którzy zostali aby być bezpieczni muszą udać się do lokalnego magazynu. Nowicjusze ruszają im na pomoc. Na terenie całego miasta jest 37 cywili, których trzeba doprowadzić na miejsce. Ci będą bardzo wdzięczni i wręczą bohaterowi Czerwonego kapturka. Kolejno należy dostać się do przywódcy bandytów. Okazuje się nim kobieta.

Rozdział drugi Edytuj

Należy pomóc Przybyszowi z Krypty (znanemu z Fallout, teraz w zupełnie innej roli). W tym celu gracz udaje się do miasta Los. Jest ono siedzibą mutantów. Rządzi nim fanatyczny Kościół Zagubionych. Paladyn Rhombus prosi o zabicie przywódcy miasta Blake'a. Po pokonaniu Blake'a i jego ludzi gracz wraz z Rhombusem udają się do ciężarówki w której ukryto klucz.

Gdy docierają na miejsce okazuje się że klucz jest pilnowany przez ghuli kamikadze. Rhombus zostaje ciężko ranny, daje bohaterowi kartę dostępu i powierza zadanie powstrzymania armii supermutantów. Gracz prosi lokalnych ghuli o informacje na ten temat. Ci wspominają mu o Sekretnej Krypcie oraz Magazynie. Obie lokalizacje znajdują się niedaleko.

Po walce w magazynie udaje się uruchomić znajdującą się tam starą windę prowadzącą do Sekretnej Krypty. Tutaj supermutanci aktywują wieżyczki obronne, które należy zniszczyć. Po ich zniszczeniu gracz aktywuje za pomocą karty drzwi pancerne i wchodzi do Krypty.

Rozdział trzeci Edytuj

Podczas walki z Attis, gracz traci przytomność i zostaje pozostawiony na pewną śmierć. Z pomocą ludzkich mieszkańców Krypty udaje mu się przeżyć i wychodzi na powierzchnię aby udać się w pościg za supermutantką. W trakcie drugiego spotkania Attis okazuje się być podłączona do pewnego urządzenia. Po walce z nią gracz za pomocą dostępu do terminala komputerowego uruchamia detonację Krypty. Następnie gracz biegnie do kolei wąskotorowej i ucieka z Krypty, która wkrótce potem eksplodowała.

Mechanika gry Edytuj

Gra ta różni się od innych częśći Fallouta, gdy oprócz rozwiązań siłowych z każdej sytuacji można było wybrnąć dyplomatycznie, siłą retoryki. Tutaj liczy się jedynie walka oraz zabijanie kolejnych setek przeciwiników.

Wyposażenie Edytuj

UzbrojenieEdytuj Edytuj

W grze dostępnych jest łącznie 56 broni:

 • 6 rękawic bojowych, 3 maczugi, 4 młoty bojowe oraz 7 rodzajów ostrzy. W sumie 20 rodzajów broni białej.
 • 3 pistolety, 3 rodzaje broni pół-automatycznej, 3 karabiny, 2 strzelby oraz 3 rodzaje broni, które można używać po dwie naraz.
 • 8 broni ciężkich.
 • 2 pistolety laserowe, 5 karabinów oraz jeden rodzaj broni, którego możemy używać dwie naraz. Łącznie 8 rodzajów broni enegretycznych.
 • 6 rodzajów materiałów wybuchowych.

Pancerz Edytuj

Istnieją cztery rodzaje pancerzy: nakrycia głowy, klatki piersiowej, rękawice oraz buty.

Jest osiem rodzajów materiału z którego wykonane są pancerze: tkanina, skóra, metal, pancerz tesli, mocna zbroja oraz pancerz wspomagany. Najsilniejszym punktem pancerza jest osłona klatki piersiowej.

Krytyka Edytuj

Gra spotkała się z przeróżnymi opinami, poczynając od bardzo miernych po wysokie. Obecnie wersja na PlayStation 2 posiada ocenę 64/100 na Metacritic a na Xbox 66 punktów. Ocena graczy jest niska i wynosi 2.8 na PlayStation 2 a na Xbox 360 5.1. Pomimo krytyki gra jest dobrze odbierana przez wiele serwisów o tematyce gier komputerowych.

Odniesienia do innych gier Edytuj

 • W grze postać Przybysza Krypty ma manierkę z symbolem Krypty 13. Ten element pojawił się w FalloutFallout 2 a później w Fallout: New Vegas, jeżeli posiadamy dodatek Wyposażenie kuriera.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.