FANDOM


FlightGear Flight Simulator (ang. Lotnicze Podwozie Symulator Lotu) - projekt wolnego (licencja GPL) symulatora lotniczego.

Opis Edytuj

Projekt od początku został stworzony jako otwarty nie tylko ze względu na licencję, ale przede wszystkim na możliwość stosunkowo prostego rozwijania jego elementów (dodawanie nowych modeli statków powietrznych i map, oraz rozbudowywanie już istniejących) przez wszystkich zainteresowanych.

Wyróżnia się on profesjonalnym podejściem do symulacji, które przejawia się m.in. w bardzo realistycznym odwzorowaniu nie tylko dynamiki lotu, ale także takich szczegółów jak zgodne z rzeczywistą datą i czasem rozmieszczenie ciał niebieskich.

Jednym z wiodących założeń projektu, postawionym przez twórców projektu już na samym jego początku, są - obok realizmu samego lotu - niewygórowane wymagania sprzętowe projektu.

Projekt jest dostępny na różne platformy: MS Windows, IRIX, Linux, Solaris (SPARC i x86), Mac OS X.

Modele dynamiki lotu Edytuj

FlightGear obsługuje m.in. następujące modele dynamiki lotu (ang. Flight Dynamic Model):

  • JSBSim - zalecany model dynamiki, oparty na 6 punktach swobody; może pracować jako osobny program lub być wywoływanym przez system wizualizacji. Pliki konfiguracyjne dla poszczególnych modeli samolotów i silników są oparte na XMLu. Zawarte w nich informacje bazują na dokumentacji technicznej i danych eksperymentalnych, opisanych przez odpowiednie charakterystyki.
  • YASim - model dynamiki będący częścią FlightGear, opiera się na nieco innym podejściu do symulacji niż poprzedni. Bazuje na modelowaniu przepływów powietrza, stąd pod uwagę brane są informacje o geometrii płatowca i jego masie, co ułatwia tworzenie plików konfiguracyjnych dla poszczególnych maszyn.
  • UIUC (LaRCsim) - model bazujący na LaRCsim, pierwotnie rozwijanym przez NASA.

Linki zewnętrzne Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.