Gropedia
Advertisement
Gropedia

Golden Sun (pl. Złote Słońce) - gra RPG na Game Boy Advanced, stworzona przez firmy Camelot i Nintendo. Zyskała miano jednej z najlepszych gier na Game Boy'a.

To co odróżnia Golden Sun'a od innych gier to grafika, muzyka i rozbudowana fabuła. Grafika jest bajkowa, a animacje czarów są dopracowane i wyjątkowe jak na gry GB. Gra cechuje się dużym światem i różnorodnością.

Postaci bohaterów mogą zwiększać siłę i zyskiwać umiejętności dzięki czterem rodzajów niewielkich duchów żywiołów, zwanych Djinnami. Są jednak dobrze ukryte i nie jest łatwo je znaleźć.

W grze wcielamy się w drużynę składającą się z czterech postaci - Isaaca, Gareta, Mii i Ivana.

Fabuła (spoilery)[]

Sreenshot z gry - Isaac stoi nad Djinnem powietrza

Gra rozpoczyna się w Vale - małej wiosce, którą nawiedził sztorm. Isaac, adept magii ziemi (Venus), zostaje zbudzony przez matkę Dore i wraz z Garetem, adeptem ognia (Mars), wyrusza sprawdzić co naprawdę się stało. Na środku rzeki grupa ludzi, przy pomocy Psy Energii, usiłuje złapać Felixa, który wpadł do rzeki i ostatkiem sił trzyma się pala. Na początku bohater idzie do zachodniej części wioski w poszukiwaniu osoby o dużym zapasie Psy Energii. Gdy wraz z nią przybywają na miejsce, okazuje się być za późno i wielki głaz zatapia rodziców Felixa i jego samego. Po tym wydarzeniu Isaac spotyka dwie tajemnicze osoby z dalekiej północy - Saturosa i Menardi. Przyznają, że to oni doprowadzili do katastrofy. Pokonują bohaterów i odchodzą. Podczas sztormu zginął również ojciec Isaaca i kilku mieszkańców.

Historia kontynuuje się trzy lata po tych tragicznych wydarzeniach. Życie w Vale wróciło do normy. Isaac wraz z Garetem i Jenną, wyruszają do Mistrza Kradena. Po drodze spotykają znów Saturosa i Menardi, jednak ci biernie ich tylko obserwują. Kraden uświadamia im wielką moc Alchemii. Następnie wyruszają do Sol Sanctum. Tam drużynie udaje się zdobyć wszystkie kamienie Alchemii, niestety przybywają Saturos i Menardi, wraz z tajemniczym Alexem i zamaskowanym mężczyzną. Okazuje się on być rzekomo martwym Felixem. Porywają Jennę i Kraden, oraz zabierają trzy gwiazdy, bohaterowi zostawiając kamień Marsa. Na miejscu pojawia się The Wise One i pomaga wydostać sie na zewnątrz.

Rada miasta proponuje wysłać Isaaca i Gareta po resztę gwiazd, gdyż brak ich doprowadzić to może do katastrofy. Po pożegnaniu wyruszają w drogę.

Na początku spotykają pierwszego Venus D'Jinna o imieniu Flint. Informuje on bohatera o poszukiwaniu jego towarzyszy, których zgubił podczas wybuchu w Sol Sanctum. Potem znajdujemy je na całej mapie.

Pierwszym miastem do którego przyszło trafić jest Vault. Przed wejsciem, bohaterowie są świadkami wyjazdu Lorda Hammeta do Lunpy. U burmistrza dowiadują się o zaginięciu laski lorda. W zdobyciu jej pomaga im adept wiatru (Jupiter) - Ivan. Okazuje się, ze porwali ją bandyci i po walce laska znów jest w posiadaniu Ivana. Nie zostaje jednak pomóc drużynie. Dołącza się dopiero, gdy Isaac usiłuje zepchnąć głaz z drogi.

Następnie można się skierować do lasu Kolima. Tam znajduję się miasto, którego mieszkańcy osiedlili się w drzewach. Zostali za to ukarani i sami stali się drzewkami. W lesie bohaterowie odkrywają prawdziwy powód. Tret - patron drzew, ukarał ludzi za ich destrukcyjny wpływ na naturę. Jego duszę przejęła ciemna strona. Po walce z nim, Tret odzyskuje panowanie nad sobą, ale jest zbyt słaby, żeby odczarować ludzi. W tym celu bohaterowie wyruszają na północ.

Znajduje się tam wioska Imil. Jej mieszkańcy znajdują się pod opieką adeptki wody (Mercury) Mii. W czasie, gdy ja spotykasz, w pobliskiej latarni Mercury zabłysło światło. Gdy Isaac poraz kolejny pomoże adeptce, ta postanowi dołączyć do, kompletnej już, drużyny. Na końcu, okazuje się, że latarnia świeci, więc gwiazda Mercury została zużyta. Wtedy pojawia się Saturos i rozpoczyna walkę. Po jego pokonaniu, zaczyna znów płynać źródełko Hermesa. W lesie, Tret dzięki wodzie odzyskuje zdrowie i odczarowywuje ludzi. Przysięga również już nigdy więcej nie wpaść w gniew.

Droga prowadzi przez świątynię Fuchin. Tamtejszy mistrz oferuje drużynie pomoc, jeśli przejdą test. Jest to jaskinia, na końcu której znajduje się Orb of Force, przedmiot służący do nauki nowej zdolności.

Następnie drużyna trafia do Altin. Miasto jest zalane z powodu trzech ożywionych figur. Po ich pokonaniu drużyna zyskuje nową umiejętność - Lift, czyli podnoszenie przedmiotów w górę. W następnym miejscu, czyli świątyni Lama, Mistrzyni Hama poinformuje drużynę o wadze misji i nauczy nowej umiejętności Ivana.

Droga dalej prowadzi przez pustynię Lamakan. Panuje tam niemiłosierny upał, a jedyną ochronę dla drużyny bohaterów, stanowią oazy. Na jej końcu znajduje się jeden z "bossów", a mianowicie mantykora. Po jej pokonaniu, droga do portowego miasteczka Kalay jest otwarta. Na miejscu bohaterowie dowiaduja się o wyprawie do Tolbi na turniej Colosso. Wraz z nimi idą na statek, jako dodatkowa ochrona w zamian za przeprawę. Statek kilkakrotnie atakują potwory, raniąc marynarzy, na których miejscu bohaterowie mają wybrać turystów. Ostatnią kreaturą jest Kraken. Po jego pokonaniu statek dobija do portu.

W Tolbi drużyna dowie się o zaginięciu ich władcy - Babiego. W Jaskini Atmiller spotykają niewidzialnego mężczyznę. Prosi przybyszy o pomoc, gdyż sam jest zbyt zmęczony. Gdy zadanie zostaje wykonane okazuje się on być Babim. Opowiada drużynie o Lemurii i Lemurianach. Twierdzi również, ze pochodzi z tego kraju. Zapisuje Isaaca na turniej Colosso. Po jego zwycięstwie, bohaterowie wyruszają przez pustynię Sualla do latarni Venus. Jest ona częściowo zniszczona, a przez nią prowadzi droga do latarni Babiego. Tam na miejscu znajduje się już Saturos i Menardi, wraz z Shebą. Saturos szantażuje Isaaca, żądając KIja Szamana w zamian za bezpieczeństwo Sheby. Isaac spełnia warunek, Saturos jednak odmawia wypuszczenia adeptki wiatru, mówiąc że obiecał jej tylko bezpieczeństwo. Pomiędzy drużyną Isaaca i dwójką mistrzów dochodzi do walki, w której Saturos zostaje pokonany. Po walce udaje mu się jednak zapalic latarnię, która odnawia ich moc. Dokonują fuzji zmieniając się w smoka. Gdy i on zostanie pokonany, Saturos i Menardi giną, spadając do wnętrza latarni, która po chwili wybucha. Felix i Sheba spadają do morza, a Kraden i Jenna uciekają.

Isaac natomiast postanawia spełnić prośbę Babiego: dzięki otrzymanemu od niego statkowi znaleźć Lemurię.