FANDOM


Rayman 3: Hoodlum Havoc
Gra
Rayman 3 front
Dane
 • Producent
 • Wydawca
 • Dystrybutor PL
 • Premiera w USA
 • 2 marca 2003
 • Premiera w Europie
 • 14 marca 2003
 • Premiera w Polsce
 • 16 maja 2003
 • Gatunek


Informacje
 • Platforma
 • Wymagania wiekowe
 • Od 3 lat
Seria
 • Poprzednia część
 • Następna część
Rayman 3: Hoodlum Havoc.Trzecia gra serii.Która pojawiła się w 2003 r.Jako pierwsza gra posiada dubbing.Pojawili się Jacek Kopczyński,Paweł Szczesny,Jarosław Boberek,Tomasz Steciuk,Anna Apostolakis i inni.

Fabuła Edytuj

"Na Rozdrożu Marzeń życie płynęło spokojnie i szczęśliwie. Wydawało się, że ta idylla będzie trwać wiecznie, jednak pewnego dnia czerwony Lumek przemienił się w marudną futrzaną kulkę. Futrzak ten nosił imię André i miał jedno marzenie – podbić świat. Pozamieniał inne czerwone lumki w Mroklumy. Tak narodziła się armia Mroklumów, która zaczęła nękać całą krainę Rozdroża"

Fragment z podręcznika gry Na samym początku akcji z Mroklumami Rayman traci dłonie, które przypadkiem wyrwał mu Globox, budząc bohatera. Murfy przelatuje z Raymanem nad kanionem, omijając ataki Elitarnych Szeregowców, którzy do nich strzelali. Gdy obydwaj uciekli, wylądowali w niższym poziomie. Tam obydwaj ruszyli na poszukiwania Globoksa, by Rayman mógł odzyskać dłonie. Po dotarciu aż przed budynek Rady Rusałek, Rayman odzyskuje 'broń' i przypadkiem znajduje Andrego z dwoma Osiłkami.

Narodziny Armii Mroklumów Edytuj

Gra rozpoczyna się jakiś czas po wydarzeniach z Raymana 2: Wielkiej Ucieczki. Murfy razem z grupą Sylkinów prowadzą upolowanego mawpawa, nie podejrzewając, że jeden z Czerwonych Lumów - Andre zbuntował się i zmienił w Czarnego Luma Posiadł on moc zmieniania pozostałych Lumów w Mroklumy. Gdy w końcu zebrał całą armię, na cel wybrał sobie mawpawa: rój Czarnych Lumów rzucił się na zwierzę i obdarł ze skóry. Samo futro posłużyło Andremu za strój. Andre zaczyna gonić Murfy'ego, który schował się przed Mroklumami. Zielonej musze udaje się obudzić Globoxa. Dwójka próbuje jeszcze obudzić Raymana. Globox, chcący to zrobić, przypadkowo wyrywa Raymanowi jego ręce i ucieka,przestraszony przed Andrem. Murfy chwyta Raymana za włosy i razem z nim przedostają się z nim przez kanion.

Rada Rusałek Edytuj

Na samym początku akcji z Mroklumami Rayman traci dłonie, które przypadkiem wyrwał mu Globox, budząc bohatera. Murfy przelatuje z Raymanem nad kanionem, omijając ataki Elitarnych Szeregowców, którzy do nich strzelali. Gdy obydwaj uciekli, wylądowali w niższym poziomie. Tam obydwaj ruszyli na poszukiwania Globoksa, by Rayman mógł odzyskać dłonie. Po dotarciu aż przed budynek Rady Rusałek, Rayman odzyskuje 'broń' i przypadkiem znajduje Andrego z dwoma Osiłkami.Andre chce podbić świat i położyć dłoń na Sercu Świata. Globox znowu ucieka do budynku, by schronić się przed Mroklumami. Rayman wyrusza na poszukiwanie go. Wewnątrz budynku rozpoczyna się duża trasa poszukiwania Andrego. Starł się z nim i pokonał go, poznając przy okazji moc Zielonej Puszki Laserowego Detergentu. Później powoli zbliżał się do Serca Świata, goniąc Andrego. Już u wrót Serca Świata, Rayman znajduje Globoksa, który przypadkiem... połyka Andre, gdyż zaczął krzyczeć i Andre wleciał do jego ust. Rayman i Murfy kierują się za Globoksem do Serca.Tam rada Małaków daje Raymanowi misję: zaprowadzić Globoksa do Lasu Czystych Liści, do doktora Ottona Psi, by wygonić Andrego z brzucha żaby. Po chwili, Rayman za pomocą funkyboardu dostaje się do Lasu Czystoliścia.

Las Czystoliść Edytuj

Gdy Rayman z Globoksem przebyli trasę, od razu ruszyli na spotkanie Mroklumom, których Raymanowi udało się pokonać. Następnie ruszył w głąb wioski, gdzie wraz z Globoksem przebyli wodospad i dostali się na szczyt wzgórza. Wtedy to Rayman potajemnie zaatakował obóz Mroklumów i przebył większą część lasu. Po drodze poznał kilka mocy Puszek Mroklumów, w tym Metalową Pięść, Szczękostrzał i Rakietę Szoku. Na końcu udało mu się uciec z kwater, jednak na arenie spotkał Master Kaaga, Mrokluma o wielkich nogach. Rayman pokonał olbrzyma dzięki Rakietom Szoku, a następnie użył mechanicznych nóg do wybicia żołnierzy. Gdy udało mu się skonsultować w końcu z Ottem, okazało się, że ten nie mógł wyleczyć Globoksa i konsultuje go z doktorem Romeem w Krainie Żywych Umarlaków. Gdy Rayman pokonuje kolejną Teensieno - Stradę, Małak ratownik nie zdążył w porę zareagować by uratować Raymana, w wyniku czego ten spadł do Bagien Mroku.

Bagna Mroku Edytuj

Rayman wpada do toalety, w której akurat urzędowała Begoniaxa.Ta uznaje go za podglądacza i zboczeńca. Następnie stacza z nim pojedynek i przegrywa, a Rayman za pomocą zwierciadła wiedźmy dostaje się na drugi koniec Bagien. Stacza walkę z hordą Mroklumów, aż dostaje się do hrabstwa Razoffa Łowcy. Stacza z hrabią pojedynek w rezydencji. W końcu myśliwy schodzi do piwnicy i próbuje pokonać Raymana swoją zgniatającą kulą, jednak Raymanowi udało się zerwać łańcuch trzymający kulę i Razoff, razem z Raymanem spadli do podziemi. Okazuje się, że tam też był Globox. Razoff spotyka Begoniaxę, a Rayman i Globox dzięki magicznemu zwierciadłu przechodzą do Krainy Żywych Umarlaków.

Kraina Żywych Umarlaków Edytuj

Rayman i Globox dostają się do tej krainy za pomocą magicznego zwierciadła. Wśród starych ruin zmnierzał się z hordami Mroklumów, a także poznał Posępngo Powiernika. Następnie wśród burzy i deszczu Rayman zwiedził Świetlistą Wieżę, gdzie wysbobadzał Małaki z klatek. Po uratowaniu Tinsów Rayman mógł dostać się na dalszy zakątek, gdzie zmierzył się z Drażniakiem i machiną wodną Celoche.Następnie idą do doktora Romeo Patti, który miał wyleczyć Globoksa. Jednak nie udało mu się i konsultuje żabę do doktora Anna Lyse w Pustyni Knaarenów. Rayman z pomocą portalu dostaje się do pustyni.

Pustynia Knaarenów Edytuj

Gdy Rayman z Globoksem dotarli na pustynię, zmierzyli się z Mroklumami. Tinsy powiedzieli im, że jedynym sposobem na przebycie pustyni jest droga tunelami. Jednakże w tunelach roi się od tytułowych Knaarenów.  Można ich wyrolować uderzając Rakietą w gong. Gdy już przeszedł długą drogę pod górę, labirynt i pomieszczenie z cieczą, zapadła się pod nim podłoga. Od razu wyskoczyło na niego 2 Knaarenów, jednak odgonił ich Reflux, wyzywając bohatera na pojedynek. Raymanowi udało się powalić Knaarena, wszyscy Knaareni oddali mu cześć, a król Gumsi wręczył Raymanowi cząstkę mocy Leptysa pozwalającą na zmienianie Mroklumów w Lumki.Gdy już przebył ostatnią częśc pustyni, dotarł do lekarza Anna Lyse, który wraz z Ottonem i Romeem wygonili Andrego z mózgu Globoksa, który zebrał na nowo armię Mroklumów i zawiązał koalicję z upadłym i wypędzonym Refluxem.

Najdłuższy Skrót Edytuj

Kiedy Rayman, Globox, już po terapii oraz Lekarze przechodzą przez portal do Najdłuższego Skrótu, dowiadują się, że Reflux połączył siły z Andre. Lekarze mówią bohaterom, że za bramą jest skrót, dzięki któremu będą mogli ich dogonić. Okazuje się, że trzeba coś zrobić, by otworzyć bramę.Odwiedził wiele miejsc, w tym gabinet lustrzany i jeżdżące platformy. 

Szczyt za Chmurami Edytuj

Na pełnym morzu Rayman i Globox płyną łodzią do najbliższego posterunku, gdzie zatrzymali się Reflux i Andre. Globox jest sternikiem. Na Raymana napada grupa łodzi podwodnych Mroklumów, które są jednak zniszczone. Po przybiciu do brzegu Rayman przechodzi cały szczyt w poszukiwaniu Andrego.Spotkał kilka zagrożeń, na końcu musiał na desce snowboardowej ścigać Globoksa zamkniętego w lodowym kubku. Gdy Rayman go prześcignie i pierwszy dojedzie do mety, obaj trafiają do Kwatery Mroklumów.

Kwatera Mroklumów Edytuj

Rayman i Globox wpadli tu po jeździe snowboardowej.Globox chciał poznać spikerkę,która towarzyszyła głosem. Po zabiciu hordy Mroklumów Globox wpada w pułapkę, w której miał poznać Toots.Rayman samotnie przebywa kwaterę, aż pokonuje Hutę, a następnie niszczy maszynę treningową Sabrikę służącą do produkcji soku śliwkowego. Kwatera nie wytrzymuje i zalewa ją lawa, przed którą uciekał Rayman.

Gdy udało mu się uniknąć śmierci, nagle maszyna wybuchła z przeciążenia, powodując wybuch wulkanu, który zniszczył kwaterę.

Wieża Leptysa Edytuj

Po ucieczce z płonącej Kwatery Mroklumów, Rayman zaczął wspinaczkę po Wieży.

Wybił po swojej drodze wiele Mroklumów, później rozpoczął długą drogę pod górę. W końcu, cały teren został zalany lawą i Rayman musiał wspinać się do góry po balonach

Rayman podjął przedostatnią walkę z Refluxem: zmodyfikowaną formą, gigantem i latającą formą. W końcu Rayman trafił szokową rakietą kryształ na plecach Refluxa, który uciekł. Jednakże Globox przybył mu z odsieczą na śmigaczu, na którym podjęli się pościgu Refluxa, którego zniszczyli, wybijając tym samym ostatnich Mroklumów i zmieniając Andrego w Lumka.

Koniec walki Edytuj

Bohaterowie wracają do domu. Smutny Globox tęskni za Andre. Wraz z Raymanem zapadają w głęboki sen. Okazuje się, że ręce Raymana uciekają i znajdują Czerwonego Lumka, który okazuje się być dobrym Andre. Potem ręce Raymana straszą Andre i zamienia się w mrocznego luma.

Bonusowe Poziomy Edytuj

 • Szaleństwo w 2D
 • Skaczące rakiety
 • Zgniotka
 • Cyrk Razoffa
 • Strażnik
 • Pociski Sterowane
 • Balony (minigra)
 • Niezwykli Najeźćcy
 • Komandos

Rozgrywka Edytuj

 • W grze znaleźć można puszki z mocą. Każda puszka posiada osobne działanie (więcej w artykule Puszki).
 • W niektórych momentach gry Rayman pojawia się minigra Minibut. Podczas rozgrywki Rayman zmniejsza się i wpada do swojego buta, po czym musi dogonić drugi but.
 • W pierwszym, drugim i czwartym poziomie na końcu można przebyć dyskotekowe Elektroniczne pasma energii. Dodatkowo, w Szczycie za Chmurami można płynąć rejsem i jeździć snowboardem.
 • Za nabijanie punktów można uzyskać dodatkowe elementy, np. minigry czy krótkie filmiki, w których Elitarny Szeregowiec pokazuje, jak katować Raymana - Wanna Kick Rayman.
 • Niezliczona ilość sekretów.
 • Niezliczona ilość sekretów.
 • Dodano stworki, takie jak Bobika czy Trząski - spojrzenie/zebranie ich dodaje punkty.
 • Mroklum ze znaczkiem dolara ($) na głowie najczęściej posiada ukryty bonus (np. puszkę).
 • Po przejściu gry uzyskiwało się specjalny kod, dzięki któremu mogło się wziąć udział w tzw. Wyścigu Lumków. Odbywał się on na stronie RaymanZone, jednakże w wyniku przebudowania strony na styl Rayman Raving Rabbids funkcja ta została wyłączona.
 • Kiedy Rayman zostanie trafiony przez Mrokluma, spadnie z dużej wysokości bez helikoptera inny sposób straci fragment energii, od wyniku punktowego gracza, widocznego w lewym górnym rogu ekranu zostaje odjęty 1 punkt.

Postacie Edytuj

Pozytywne Edytuj

 • Rayman
 • Globox
 • Murfy
 • Małaki
 • Rusałka
 • Otto Psi
 • Romeo Patti
 • Anna Lyse
 • Gimps (po pokonaniu Rekluxa)
 • Knareny (po pokonaiu Rekluxa)

Negatywne Edytuj

 • Andre
 • Reflux
 • Mrokluny
  • Militarni Szeregowncy
  • Mroklun Żołnierz
  • Oficer Mroklun
  • Osiłek
  • Abradak
  • Bombiak
 • Razof
 • Begoniaxa
 • Gumsi (Przed Pokonaniem Refluxa)
 • Knareny (Przed Pokonaniem Refluxa)

Dubbing PL Edytuj

 • Rayman, Szczur - Jacek Kopczyński
 • Globox - Paweł Szczesny
 • Andre, Gumsi - Jarosław Boberek
 • Murfy - Tomasz Steciuk
 • Grand Minimus, Otto Psi, Romeo Patti, Anna Lyse, Małaki, Spiker z Lasu Czystoliścia - Janusz Zadura
 • Begoniaxa, Rusałka, Toots - Anna Apostolakis
 • Razoff, Żółwie - Sławomir Pacek
 • Reflux, Knaareny - Tomasz Marzecki

Zobacz też Edytuj

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.